روشهای برقراری ارتباط تلفنی در حال تغییر است. امروزه برای برقراری ارتباط تلفنی راه دور اغلب از تکنولوژیی به نام VoIP استفاده می شود.

تکنولوژی VOIP فناوری جدید مخابراتی است که در چند سال اخیر به موازات گسترش سایر فناوریهای ارتباطی از قبیل شبکه های کامپیوتری، اینترنت و غیره پیشرفت کرده و به سرعت صنعت مخابرات و بازار مصرف را تحت تاثیر قرار داده است.
این تکنولوژی در واقع نوع جدیدی از دستگاه های مخابراتی است که بر روی بستر شبکه های کامپیوتری فعالیت می کند، لذا علاوه بر این که تمامی انتظارات از یک مرکز مخابرات را برآورده می سازد، برای ارائه خدمات و سرویسهای نامحدود و جدید انعطاف پذیر می باشد و همین امر باعث گردیده که فعالان عرصه ارائه خدمات مخابراتی بتوانند با سرمایه گذاری کم و مخارج عملیاتی پایین، طیف وسیعی از سرویسها را در اختیار استفاده کنندگان قرار دهند و نیز کاربرد و توسعه IP Phoneها برخلاف سیستمهای مخابراتی سنتی منجر به همگرا شدن سرویسهای صوتی، تصویری و داده ها شده است که دیگر نیازی به سرمایه گذاری جداگانه روی تک تک سرویسهای مخابراتی نمی باشد و سرمایه گذاری فقط روی تکنولوژی IP Phone متمرکز می گردد.

سیستم مرکز تلفن شرکت  آوب یک سیستم ترکیبی مبتنی بر IP می باشد. منظور از سیستم ترکیبی این است که علاوه بر برقراری ارتباط تلفنی از طریق شبکه های کامپیوتری امکان ارتباط این سیستم با خطوط مخابراتی و در نهایت ارتباط با تمامی نقاط شهر، کشور و حتی جهان را برقرار می کند. این محصول توسط بخش نرم افزار شرکت آوب بروزآوری و بهینه گردیده و سخت افزارهای مورد استفاده در این سیستم از میان طیف گسترده و متنوعی از از قطعات و محصولات استاندارد جهانی تامین میگردد. همچنین شایان ذکر است که تیم مدیریت و طراحی AVM بطور مستمر در حال بهینه سازی و افزایش قابلیتهای این محصول می باشد.