مقدمه

امروزه گسترش صنعت IT با استفاده روز افزون از آن در بخش های گوناگون جوامع، ارتباطی کاملا مستقیم دارد بطوریکه کلیه دولت ها، سازمانها، وزارتخانه ها، شرکت های کوچک و بزرگ و… برای بالا بردن میزان رضایتمندی مردم یا مشتریان خود، ناگزیر به استفاده هر چه بیشتر از این تکنولوژی می باشند. اما گسترده شدن فیزیکی سازمانها و نهاد ها و سیستم های خدمات رسانی باعث شده تا نیازهای جدیدی در این حیطه ظهور پیدا کند.
برای مثال، یک بانک دارای شعبه های متعدد در کشور ها، شهر ها و روستاهای مختلف می باشد که می بایست اطلاعات آنها به صورت مرکزی در یکجا جمع آوری و نگهداری گردد. از طرفی سیستم های الکترونیکی، تنظیمات آنها و خدماتی که بر پایه آن مبتنی هستند از پیچیدگی ها و حساسیت های امنیتی ویژه ای برخوردارند. نکته حائز اهمیت دیگر، مباحث اقتصادی مربوط به این امور است. برای مثال اگر بانک بخواهد برای تک تک شعب خود از یک مهندس شبکه سطح بالا استفاده کند، باید هزینه زیادی را بپردازد و در عین حال، بازدهی مورد نظرش را نیز دریافت نمی کند. یکی از راهکار های که صنعت IT در این زمنیه ارائه می دهد استفاده از سیستم مانیتورینگ می باشد.

آگاهی از وضعیت یک شبکه به ما این امکان را می دهد که بتوانیم در صورت بروز مشکل، اقدام مناسب را انجام دهیم. همچنین آگاهی از وضعیت خطوط ارتباطی و سرورها و سرویس ها و وقایع امنیتی شبکه می تواند به ما امکان جلوگیری از بروز بسیاری از مشکلات را بدهد. لذا در شرکت‌‌ها و سازمان های امروزی، مانیتورینگ شبکه اهمیت ویژه‌ای دارد و اگر آن را به حساب نیاورید، به ساده‌ترین بیان، دیگر هیچ نوع مستندات یا محک عینی و قابل مشاهده برای نحوه‌ی رفتار شبکه در اختیار نخواهید داشت. عدم وجود مانیتورینگ، قضاوت در مورد اینکه آیا تغییرات ایجاد شده در شبکه تاثیر مثبتی روی عملکرد کلی شبکه دارد یا خیر را بسیار دشوار می‌سازد. در نتیجه، دلایل متعددی برای انجام مانیتورینگ شبکه وجود دارد.
اول اینکه، انجام برخی از روش‌های مانیتورینگ شبکه بازده کلی زیرساخت شبکه را بهبود می‌بخشد که به نوبه خود می‌تواند عملکرد شرکت را افزایش دهد. برای مثال، روش‌های اولیه ردیابی و اصلاح افت کیفی یا خطای سرویس‌های شبکه ممکن است از مسائل جدی جلوگیری ‌کند و منجر به کاهش بهره‌وری شرکت ‌‌شود.
دوم اینکه، مانیتورینگ شبکه امنیت داخل سازمان را تقویت می‌کند. ردیابی دستگاههای کلیدی شبکه‌ی یک شرکت در طول زمان می‌تواند عدم توقف ناگهانی سرویس‌های مستقل از شبکه را تضمین کند، یعنی اگر مشکلی به وجود آید، این مشکل می‌تواند نسبت به شبکه‌ای که فاقد سیستم مانیتورینگ است، سریعتر برطرف شود. سرانجام اینکه، مانیتورینگ منسجم و مداوم شبکه، امکان برنامه‌ریزی بهتر ارتقاها و پیکربندی‌های بعدی را فراهم می‌سازد. برای مثال، نواحی کلیدی که باید بهبود یابند، می‌توانند تعیین شده و بخشی از مشکل آنها حل شود، یا کاملاً حذف شوند. بنابراین مانیتورینگ شبکه یک وظیفه بسیار مهم و حیاتی است که باید توسط مدیران و سرپرستان شبکه‌های امروزی و سایر متخصصان بخش پشتیبانی شبکه انجام شود. یکی از اولین مواردی که قبل از مانیتورینگ باید انجام شود، تعیین دقیق مواردی است که باید در شبکه مانیتور شوند. این مطلب با جزئیات در بخش‌های بعدی توضیح داده می‌شود. علاوه بر این، مدیر شبکه نیاز به ارائه دقیق و گرافیکی شبکه‌ی شرکت نیز دارد. یک تصویر واضح از موارد حساس شبکه، امکان ارزیابی و مانیتورینگ بهتر را فراهم می‌سازد و همچنین ارتقاء و نگهداری شبکه را برای مدیر شبکه آسان می‌کند. سیستم مانیتورینگ آوب تمامی این موارد را با اسکن خودکار شبکه‌های محلی و نمایش گرافیکی تمام نودهای ردیابی شده درون آنها امکان‌پذیر می‌سازد. سپس در تمام ایام هفته به صورت شبانه روزی رفتار دستگاهها را مانیتور می‌کند.

عملیات اسکن و مانیتورینگ

عملیات اسکن و مانیتورینگ به دو نوع تقسیم میشوند:

نوع اول با هدف مدیریت و کنترل و چک پیوسته ارتباطات شبکه رایانه ای و بررسی و تحلیل ترافیک بخشهای شبکه به منظور شناسایی گلوگاه ها و یا تولید کنندگان ترافیکهای اضافی و غیر مجاز در شبکه بکار گرفته میشوند. راهبران شبکه می توانند نقشه راهبردی شبکه خود را بدست آورده و اتصال یا عدم اتصال سیستمهای شبکه را در هر لحظه تحت نظر داشته باشند و از اتصال دستگاه جدید یا غیر مجاز به شبکه اطلاع یابند. این نوع برای کنترل و بهبود کار شبکه هایی که به لحاظ فیزیکی گستردگی زیادی دارند کاملا کاربردی است.

نصب نوع دوم سرویسهای مانیتورینگ، در واقع با هدف دسترسی راه دور به کامپیوترهای شبکه برای موارد زیر صورت می گیرد:
➕ انجام کلیه تنظیمات انحصاری سیستم اعم از تنظیمات سیستم عامل یا دسترسی به فایلهای محلی و به اشترک گذاشته شده روی آن سیستم.

➕ کمک به کاربر از راه دور جهت راهبری سیستم و آموزش یا رفع معایب جزئی.
➕ کمک به مدیران جهت دیدن و کنترل کردن Desktop کامپیوتر کاربران در صورت لزوم .
➕ مانیتورینگ وقایع امنیتی شبکه

داشتن یک سیستم مانیتورینگ یکپارچه به هر شرکت یا سازمان کمک می نماید که از وضعیت موجود شبکه و منابع خود آگاه شود و همچنین در برابر بسیاری از اتفاقاتی که در آینده نزدیک رخ می دهد پاسخ مناسبی داشته باشیم. سیستم مانیتورینگ ZOHO نرم افزاری پیشرفته برای مانیتورینگ دیتاسنترها( Data Center) و شبکه های کامپیوتری می باشد. این سیستم کلیه اجزاء موجود بر روی شبکه شامل سرورها، سرویس ها، پایگاه های داده، پهنای باند، شرایط محیطی مانند درجه حرارت، رطوبت، نرم افزارها و تجهیزات شبکه ای را به صورت ۲۴ ساعته نظارت می کند و در صورت ردیابی هرگونه اختلال( از کارافتادگی) و یا کاهش کیفیت، با ارسال انواع اخطار، مسئولان شبکه و یا مدیران مربوطه را از موضوع با خبر می سازد. گزارشات سیستم تصویری واضح از سطح کیفیت سرویس های موجود ارائه می دهد.

ویژگی های نرم افزار

مدیریت شبکه های سازمانی

➕ مانیتورینگ شبکه های سازمانی
➕ مقیاس پذیری در کنترل سازمانی
➕ مانیتورینگ شبکه از راه دور
➕ پشتیبانی Failover
➕ مدیریت دیتا سنتر

نظارت بر عملکرد سرور

➕ مانیتورینگ (Server( Windows/ Linux/ Unix
➕ مانیتورینگ VMware
➕ مانیتورینگ Hyper-V
➕ مانیتورینگ Systems Management
➕ مانیتورینگ System Health
➕ مانیتورینگ (CPU, Memory, Disk, Hardware Health)
➕ مانیتورینگ Custom WMI/ SNMP
➕ مانیتورینگ Active Directory
➕ مانیتورینگ SQL Server
➕ مانیتورینگ Exchange Server
➕ مانیتورینگ Service
➕ مانیتورینگ Windows Service
➕ مانیتورینگ Process
➕ مانیتورینگ Script
➕ مانیتورینگ Website
➕ مانیتورینگ File/ Folder
➕ مانیتورینگ Log File

 مدیریت خطاهای شبکه

➕ هشدار با ایمیل
➕ اس ام اس هشدار
➕ ابزارهای مانیتورینگ شبکه
➕ (Real Time Graph, Switch Port Mapper, Connect from anywhere, SNMP MIB browser)
➕ مانیتورینگ SNMP
➕ مانیتورینگ  Syslog
➕ مانیتورینگ Windows Event Log
➕ سیستم هشدار  آستانه ای
➕ مدیریت هشدار پیشرفته
➕ (Configure Device Dependency, Downtime scheduler, Alarm Suppression/ Escalation, Web Alerts)
➕ داشبورد قابل برنامه ریزی
➕ مدیریت سطح سرویس داشبورد
➕ (داشبورد مدیریت)
➕ گزارش عملکرد شبکه

نظارت بر عملکرد شبکه

➕ مانیتورینگ در دسترس بودن و کنترل آپ تایم
➕ مانیتورینگ ترافیک
➕ مانیتورینگ بر دستگاه های سیسکو
➕ نظارت بر سلامت دستگاه های  شبکه
➕ (روتر، سوئیچ، فایروال، نقاط دسترسی بی سیم)
➕ نقشه برداری شبکه
➕ نقشه شبکه های سفارشی/ نقشه ترافیک شبکه
➕ مانیتورینگ WAN RTT
➕ تجزیه و تحلیل ترافیک شبکه
➕ مانیتورینگ VoIP
➕ مدیریت تنظیمات شبکه
➕ مدیریت آی پی آدرس