استفاده از شبکه های کامپیوتری در سالهای اخیر رشدی فزاینده داشته و به موازات آن سازمان ها و موسسات متعددی اقدام به برپا سازی شبکه نموده اند. فرآیند طراحی شبکه فرآیندی حساس، دقیق و تخصصی بوده و نیازمند صرف زمان و دقت زیادی است.

در زمان طراحی یک شبکه، سوالات متعددی مطرح می گردد:

برای طراحی یک شبکه از کجا می بایست شروع کرد؟

چه پارامتر هائی را می بایست در نظر گرفت؟

هدف از برپا سازی یک شبکه چیست؟

انتطار کاربران از یک شبکه چیست؟

آیا شبکه موجود ارتقاء می یابد و یا یک شبکه از ابتدا طراحی می گردد؟

این شبکه می بایست چه سرویس ها و خدماتی را ارائه نماید؟

به چه منابعی نیاز می باشد؟

برای تامین سرویس ها و خدمات مورد نظر اکثریت کاربران، چه اقداماتی می بایست انجام داد؟ و...

هر شبکه کامپیوتری می بایست با توجه به شرایط و سیاست های هر سازمان، طراحی و در ادامه پیاده سازی گردد. شبکه های کامپیوتری زیرساخت لازم برای استفاده از منابع فیزیکی و منطقی را در یک سازمان فراهم می نمایند. بدیهی است در صورتی که زیرساخت فوق به درستی طراحی نشوند، در زمان استفاده از شبکه با مشکلات متفاوتی برخورد نموده و می بایست هزینه های زیادی به منظور نگهداری و تطبیق آن با خواسته های مورد نیاز، صرف گردد. یکی از علل اصلی در بروز این چنین مشکلاتی، به طراحی شبکه پس از پیاده سازی آن برمی گردد. قبل از طراحی فیزیکی شبکه، می بایست بر اساس یک فرایند مشخص کلیه خواسته ها و نیازمندی ها شناسایی و آنالیز دقیقی از آن ها صورت پذیرد. در ادامه باید به مواردی مانند پروتکل موردنظر برای استفاده در شبکه و سرعت آن پرداخته شود. یکی دیگر از پارامترهایی که از طرف مدیریت سازمان دنبال شده و به آن اهمیت داده می شود، هزینه های برپاسازی شبکه است. لذا لازم است در زمان طراحی منطقی شبکه بودجه در نظر گرفته شده نیز، مورد توجه قرار گیرد. بنابراین برپا سازی هر شبکه کامپیوتری تابع مجموعه سیاست هائی است که با استناد به آنان در ابتدا طراحی منطقی شبکه و در ادامه طراحی فیزیکی، انجام خواهد شد. پس از اتمام مراحل طراحی، امکان پیاده سازی شبکه با توجه به استراتژی تدوین شده، فراهم می گردد. به همین دلیل طراح شبکه بایستی برای مقایسه و انتخاب از میان راه کارهای موجود از تجربه و دانش فنی خود استفاده کرده و طرحی که دارای بالاترین کارایی و کمترین هزینه نسبت به سایر طرح ها است را انتخاب نماید.
شرکت آوب با دراختیار داشتن گروهی از متخصصین خبره شبکه با مدارک معتبر بین المللی در این زمینه و تجربیات ارزشمند در زمینه طراحی، پیاده سازی و راهبری شبکه های بزرگ کامپیوتری افتخار دارد شما را در تمامی مراحل ایجاد و راهبری شبکه های کامپیوتری همراهی کند.

اهم فعالیتهای واحد مهندسی شبکه شرکت آوب ارتباط به شرح زیر است:

✍ بررسی و نیاز سنجی سازمان
✍ طراحی پلان های مدیریت متمرکز شبکه تحت پلاتفرم های مایکروسافت و لینوکس
✍ تهیه نقشه پیاده سازی، برنامه زمانبندی و هزینه ها
✍ بررسی و تهیه گزارش از وضعیت موجود شبکه
✍ پیاده سازی و اجرای تجهیزات Passive
✍ پیاده سازی و اجرای Active
✍ ممیزی و مستند سازی پروژه
✍ مستند سازی کلیه تجهیزات و نرم افزارهای موجود در شبکه
✍ عیب یابی و رفع عیب اولیه جهت دستیابی به بستر پایدار
✍ تهیه شناسنامه برای کلیه دستگاهها جهت ثبت وقایع و اعمال پیشگیرانه
✍ به روز رسانی نرم افزاری
✍ پیاده سازی امنیت سازمان بر اساس استانداردهای امنیتی
✍ ارائه راهکارهای امنیت اطلاعات مهم سازمانی
✍ جلوگیری از نفوذ به داخل شبکه و سرقت اطلاعات
✍ و…